Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Szkoła Podstawowa w Dobranowicach

Nasz patron

JAN BRZECHWA

 

Poeta, autor utworów dla dzieci, satyryk, prozaik i tłumacz. Prawdziwe nazwisko Jan Wiktor Lesman, urodzony 15 sierpnia 1900r. w Żmerynce na Podolu, syn Aleksandra Lesmana, inżyniera i Michaliny z Lewickich, nauczycielki francuskiego. Studiował medycynę w Kazaniu, a następnie prawo na Uniwersytecie Warszawskim. latach 1920- 1921 wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej.

Pracował jako radca prawny. Zajmował się ochroną praw autorskich. Z zamiłowania był poetą, satyrykiem, tłumaczem literatury z języka rosyjskiego, autorem popularnych utworów dla dzieci. Bolesław Leśmian to jego stryjeczny brat. Od wczesnych lat próbował swych sił jako pisarz. W 1915 jako piętnastoletni chłopiec ogłosił w prasie swoje pierwsze wiersze. Pierwsze wiersze dla dzieci napisał w wieku 38 lat.

Jan Brzechwa był autorem i wykonawcą tekstów kabaretowych. Podpisywał je pseudonimem Szer–Szeń. Wydał m. in. tomiki  Oblicza zmyślone, Trzeci krąg, ale największą sławę przyniosły mu właśnie wiersze i bajki dla najmłodszych. Pierwszy ich zbiór wydany w 1938 roku nosił tytuł Tańcowała igła z nitką, kolejne to: Ptasie plotki, Kaczka Dziwaczka, Na wyspach Bergamutach, Opowieści o sowie. Zbiorki te zawierają utwory oparte na wyobraźni, wspaniałym humorze. Autor naśmiewa się z ludzkich przywar i słabości, skłonności do kłamstwa i zbytniej ciekawości. Robi to z humorem, jest daleki od moralizatorstwa, więc nikogo nie obraża.

Pisał również opowieści prozą, z których najbardziej znane to cykl opowieści fantastycznych o przygodach Pana Kleksa. Opublikował powieść autobiograficzną "Gdy owoc dojrzewa" (1958). Pseudonimem Jan Brzechwa posługiwał się od 1946 roku jako pisarz, natomiast pod prawdziwym nazwiskiem publikował artykuły z dziedziny prawa.

Jan Brzechwa zmarł w Warszawie 2 lipca 1966 roku.

Pamięć o nim i jego twórczości wciąż trwa. Jego wiersze i powieści są nadal wydawane i chętnie czytane przez kolejne pokolenia. Wiele szkół i bibliotek dziecięcych w Polsce nosi jego imię.

Jan Brzechwę nie przypadkowo wybrano na patrona naszej szkoły. Jego twórczość jest bowiem bliska naszym uczniom, gdyż towarzyszy im już od przedszkola. Z bohaterami jego wierszy i bajek stawiają pierwsze kroki najpierw w słuchaniu a później w czytaniu, z nimi poznają tajniki i zawiłości pięknej literackiej polszczyzny, z nim śmieją się i bawią. Literatura dziecięca autorstwa J. Brzechwy niesie ponadto ze sobą ogromny ładunek treści wychowawczych i dydaktycznych, które na co dzień wpajamy naszym uczniom.

Nuka w szkole noszącej jego imię to powód do dumy, ale też dobra wróżba: wróżba, że i wy, drodzy uczniowie, macie tu szansę zdobyć wszechstronne uzdolnienia, solidną wiedzę i umiejętności. Macie szansę wynieść stąd wszystko to, co niezbędne, by osiągnąć w życiu sukces. Macie szansę zostać wielkimi ludźmi, czego wam serdecznie życzę.

 

 

 

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny